Naszym celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa systemu zaopatrywania w wodę Gminy Czerwonak. Codziennie dążymy do tego, aby stać się przedsiębiorstwem spełniającym rosnące wymagania naszych klientów, przy szczególnej dbałości o środowisko naturalne oraz należyte warunki pracy. =)

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Nasz konkurs rozstrzygnięty !

Z wielką przyjemnością informujemy, że nasz wiosenny konkurs „W jaki sposób dbać o wodę” został rozstrzygnięty

A oto wyniki:

I MIEJSCE – Maciej Szkudlarek – nagroda w postaci Składane, bezprzewodowe słuchawki bluetooth, z zestawem głośnomówiącym, wraz z drobnymi upominkami związanymi z Gminnym Przedsiębiorstwem Wodociągowym. Została przyznana za Własnoręcznie stworzony komiks „W jaki sposób dbać o wodę”.

II MIEJSCE – Maciej Tomkowiak – nagroda w postaci Wielofunkcyjny bidon – butelka sportowa z wbudowanym głośnikiem bluetooth i funkcją głośnomówiącą oraz czytnikiem kart micro SD, wraz z drobnymi upominkami związanymi z Gminnym Przedsiębiorstwem Wodociągowym. Nagrodę przyznano za piękne zdjęcie i opis jak zadbać o cenną wodę.

Opis Pana Macieja Tomkowiaka w konkursie „W jaki sposób dbać o wodę”:

Konkurs „W jaki sposób dbać o wodę” M. Tomkowiak

Zdjęcie przedstawia piękno śmieci świeżo zebranych nad brzegiem stawu przy zachodzącym słońcu.
Romantycznie?

Zbliża się sezon letni, czas na spacery i pobyt nad wodą, na plażach jezior w Kamińsku, Okońcu, na
plaży Tropicanie i innych. Z dziećmi, rodzinami, przyjaciółmi, sympatiami. Czas na spływy kajakowe,
zawody pływackie i wędkarskie. ZadbajMy, razem, o to, abyśmy zarówno my, jak i nasze dzieci
również za 20 lat mogli cieszyć się czystością (już na dzisiejszy dzień niestety w większości tylko
umiarkowaną czystością) otaczających nas akwenów wodnych.

Możemy to uczynić na wiele sposobów, które nie wymagają od nas dużego wysiłku, a czasem możemy
wykorzystać je również jako grę z dziećmi lub bliskimi. Następnym razem, wybierając się z dziećmi na
spływ kajakowy na rzekę lub nad jezioro, weźmy ze sobą rękawiczki i worki na śmieci. Możemy
zaproponować dzieciom konkurs na zebranie jak najpełniejszego wora śmieci – dzięki temu będziemy
stanowić wzór proekologicznego działania dla naszych pociech, jednocześnie one same, jeżeli
przedstawimy zadanie w formie gry i rywalizacji, będą miały większą zabawę oraz poczucie misji
podczas spływu – już nie będzie to tylko podążanie z nurtem rzeki i omijanie ewentualnych przeszkód
lub prosty wypoczynek nad jeziorem, ale gra, w której trzeba być czujnym i wypatrywać odpadów na
brzegach rzek i jezior. Możemy nawet zorganizować ze znajomymi spływ ojców i synów lub matek i
córek, aby zaostrzyć rywalizację.

Prostymi, niewymagającymi czynami w trakcie letniego wypoczynku również możemy dbać o wodę –
po prostu zabierajmy swoje śmieci! Nie zostawiajmy ich na plażach, pomyślmy o innych ludziach, o
przyrodzie i zwierzętach lądowych i wodnych.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

III MIEJSCE – Michał Szkudlarek – nagroda w postaci Termiczny kubek, elektryczny zasilany z gniazda zapalniczki samochodowej, wraz z drobnymi upominkami związanymi z Gminnym Przedsiębiorstwem Wodociągowym. Nagroda przyznana również za własnoręcznie wykonany komiks.

Wyróżnione trafiło do:

IV MIEJSCE – Marta Szkudlarek – nagroda w postaci Bidony z wkładem mrożącym, wraz z drobnymi upominkami związanymi z Gminnym Przedsiębiorstwem Wodociągowym

Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim osobom, które zgłosiły prace do naszej zabawy – dziękujemy!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Wiele  milionom ludzi na całym świecie brakuje wody pitnej. Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że trzeba szanować zasoby wodne na świecie.

Światowy Dzień Wody odbywa się co roku w dniu 22 marca w celu uświadomienia, jak wielką rolę odgrywa woda w naszym życiu.

Dlatego też Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągowe organizuje konkursie: „Jak dbać o wodę”

Organizator
Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągowe Czerwonak.

Uczestnicy
Konkurs ma charakter otwarty. Każdy mieszkaniec gminy Czerwonak może wziąć w nim udział.

Opis 
Przedmiotem konkursu jest wysłanie wykonanego zdjęcia oraz opisu „W jaki sposób dbać o wodę”.

Do konkursu można zgłaszać zdjęcia i opisy wykonane między 22 marca 2019r., a 30 kwietnia 2019 roku.

Prace należy przesyłać pocztą na adres oferty@gpwczerwonak.pl

Nagrody
I miejsce: Składane, bezprzewodowe słuchawki bluetooth, z zestawem głośnomówiącym,

II miejsce: Wielofunkcyjny bidon – butelka sportowa z wbudowanym głośnikiem bluetooth i funkcją głośnomówiącą oraz czytnikiem kart micro SD,

III miejsce: Termiczny kubek, elektryczny zasilany z gniazda zapalniczki samochodowej,

IV miejsce: Bidony z wkładem mrożącym,

V miejsce:  Bidony z wkładem mrożącym.

Dodatkowo Każdy zwycięzca dostanie zestaw drobnych upominków związanych z Gminnym Przedsiębiorstwem Wodociągowym.

 

Termin przyjmowania zgłoszeń 2019-04-30

 

  • Regulamin konkursu (pobierz w .doc)

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

 

 

 

 

 

 

Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym uruchomiliśmy poidełko w szkole Podstawowej na ul. Rolnej 8 w Czerwonaku. Takie poidełko to źródło świeżej i czystej wody. Chcemy też zwiększyć świadomość ekologiczną wśród dzieci. Zapraszamy do próbowania naszej Gminnej kranówki. =)

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Niby każdy z nas wie, że kiedy żar leje się z nieba należy pić dużo płynów.

Lecz czy na pewno wiemy, jakie napoje są najlepsze?

Choć w Polsce lato trwa krótko, to jednak intensywne upały potrafią dać się we znaki wszystkim niezależnie od wieku. By zapobiec przegrzaniu i odwodnieniu organizmu należy pić wodę, która jest niezbędna do życia. Należy wypijać co najmniej 1,5l do 2l wody dziennie. Jeżeli uprawiamy sporty w wysokiej temperaturze należy zadbać o odpowiedni poziom elektrolitów, do których należą m.in. sód, potas, wapń i magnez. Poziom sodu można łatwo uzupełnić pijąc wodę wysokozmineralizowaną lub z odrobiną soli. Smak wody można urozmaicić dodając do niej takie dodatki jak, np. plasterki cytryny lub pomarańczy, a także liście ziół np. mięty. Aby woda spełniła swoje zadanie, czyli ugasiła nasze pragnienie i nawodniła nasz organizm powinna być pita małymi łykami w ciągu całego dnia. W czasie trwania upałów powinno unikać się picia słodzonych napojów, kawy,  alkoholu, wód mineralnych smakowych, czy też napojów energetycznych, które zawierają duże ilości cukru.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Lepiej pić wodę z kranu, czy butelkowaną?

Często zdarza się, że nie mamy zaufania do wody pitnej z kranu. Różnego rodzaju reklamy urządzeń filtrujących i zmiękczających wodę przekonują, że twarda woda jest niezdrowa dla człowieka. Twardość wody wynika z obecności w niej rozpuszczonych soli, głównie węglanów magnezu i wapnia, które odpowiadają za pojawianie się kamienia uszkadzającego urządzenia AGD. Do innych sprawców można zaliczyć również chlorki, siarczany czy też fluorki. Jednak to właśnie te związki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Jakość wody w Polsce jest objęta wieloma regulacjami prawnymi, które stanowią podstawę dla organów kontrolujących, takich jak regionalna stacja sanitarno-epidemiologiczna. Woda badana jest regularnie, zarówno na ujęciach wody, jak i na „wyjściu” (kran w mieszkaniu). Woda musi spełnić wiele wymagań jak np.: wymagania mikrobiologiczne, chemiczne, organoleptyczne, fizykochemiczne i radiologiczne. Jeśli wynik odbiega od ustalonych norm, sanepid ma obowiązek wdrożyć odpowiednie procedury zapobiegawcze. Dlatego można stwierdzić, że wodę z Polskich kranów można pić bez żadnych obaw i bez żadnych dodatkowych, domowych sposobów jej oczyszczania.
Jak widać, jakość wody w butelkach nie różni się prawie wcale od jakości wody z kranu.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 Skąd kolorowa woda w kranie?

Pojawienie się rdzawej wody w kranie to często efekt zanieczyszczenia wtórnego z uwagi na przejście wody uzdatnionej z wodociągów przez wymienniki ciepłej wody.

Tam następuje wymiana energii cieplnej pomiędzy gorącą wodą eksploatacyjną, krążącą w zamkniętym systemie ciepłowniczym, a wspomnianą zimną wodą użytkową, pochodzącą z wodociągów. Stamtąd trafia do wewnętrznej instalacji budynku, którą rozprowadzana jest do mieszkań i pomieszczeń użytkowych.

O jakości dostarczanej użytkownikom wody decyduje stan zewnętrznej instalacji przesyłowej, za który odpowiadają wodociągi oraz wewnętrznej, monitorowanej przez właścicieli budynków lub administratorów. Stare, zardzewiałe przewody stają się bezpośrednią przyczyną zanieczyszczenia wody.

W celu wyeliminowania problemu z jakością wody, wielu właścicieli budynków decyduje się na czyszczenie instalacji, wymianę tradycyjnych rur na wykonane z bardziej trwałego i nie korodującego tworzywa sztucznego, lub podejmuje decyzję o montażu odpowiedniej stacji uzdatniania wody w połączeniu z czyszczeniem wymienników.

Aby wykryć ewentualne nieszczelności wymienników ciepła, wiele przedsiębiorstw barwi wodę na zielono. W takim przypadku, gdy woda grzewcza przedostanie się do obiegu z wodą użytkową, w kranie pojawia się kolorowa ciecz.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Wiemy, że wodę trzeba oczyszczać by była zdatna do picia, ale czy wiemy, co ją brudzi? W przyrodzie rzadko można spotkać wody tak czyste by można było je pić bez wcześniejszej obróbki. Najbardziej zanieczyszczone są wody powierzchniowe, czyli rzeki i jeziora. Wody podziemne zazwyczaj dzięki swym warstwom ochronnym są czystsze.

Zanieczyszczenia możemy dzielić na wiele kategorii np: biologiczne (np. bakterie, wirusy), fizyczne (np. substancje stałe nierozpuszczone w wodzie), chemiczne (np. trucizny) oraz radioaktywne, czyli wysyłające szkodliwe promieniowanie. W zależności od pochodzenia wyróżnić możemy naturalne, czyli te, które stworzyła sama natura oraz sztuczne, powstałe na skutek działania człowieka (np. ścieki, zanieczyszczenia z fabryk).

Jednak natura potrafi sobie poradzić z rzeczami na pozór trudnymi. Płynąca woda potrafi częściowo sama się oczyścić. Kłopot w tym, że zanieczyszczenia wpadają do rzek i jezior z wielu różnych miejsc na trasie płynącej wody, co uniemożliwia jej całkowite oczyszczenie.

Do naszych domów trafia woda z ujęć podziemnych. Jest z nich pobierana za pomocą specjalnych pomp i zanim do nas trafi, przechodzi długą drogę oczyszczania w Stacjach Uzdatniania wody.

Na początek jest napowietrzana, czyli przepuszcza się przez nią pęcherzyki powietrza. Usuwają one z wody niepożądane gazy i powodują, że część rozpuszczonych w niej zanieczyszczeń skleja się i tworzy osad, który już łatwo usunąć. Następnie wodę przepuszcza się przez filtry, które usuwają nadmiar niechcianych substancji (np. manganu czy żelaza). Na koniec wykonywana jest dezynfekcja wody, do której stosowany jest podchloryn sodu, a cały proces kontrolują automatyczne zestawy dozujące. Po uzdatnieniu woda tłoczona jest do rur wodociągowych, którymi płynie do wszystkich domów, szkół, szpitali itp.

Zanim trafi do naszych domów przebywa długą drogę. Dlatego warto zawsze chronić i oszczędzać wodę.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Nieznane jezioro, upał, 30 stopni na termometrze, a my nie mamy pewności czy woda jest czysta. Pytanie czy można w prosty sposób ocenić jej stan czystości? Jeśli zabawimy się w detektywa, mogą nam w tym pomóc okoliczne zwierzęta i rośliny. Większość z nich żyje w określonych warunkach, można je nazwać biowskaźnikami, bo ich obecność w danym miejscu wskazuje na czystą lub brudną wodę. Oczywiście jest to sposób orientacyjny ale skuteczny i można się przy tym świetnie zabawić.

Dawniej  w Polsce uważano, że jeżeli w wodzie żyją raki, to jest ona na pewno czysta. Pogląd ten nie jest zły, ponieważ nasz Polski rak żył tylko w wodach czystych. Niestety jest to już praktycznie gatunek na wymarciu w Polsce. W jego miejsce pojawiły się raki pręgowane, które nie są biowskaźnikami bo potrafią przeżyć nawet w bardzo brudnych wodach.

Dobrym pomysłem byłoby gdybyśmy na takie wyprawy zabierali sitko i plastikowy słoiczek. Z takim wyposażeniem możemy wyłowić z pobliskich krzaków różne bezkręgowce np.: ślimaki czy małże.

Jeżeli w wodzie znajdują się małże to bardzo dobrze świadczy o stanie danego akwenu. Obecność małży w wodzie świadczy o tym, że woda nie jest najbrudniejsza. Małże nie przemieszczają się. Są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia. Przyczepiają się do roślin lub kamieni na dnie i spędzają tam całe życie. Zjadają wszelkie drobinki, które przepływają w okolicy. Gdyby woda była brudna na pewno by się zatruły.

Kiedyś bardzo często można było spotkać brązowe wodorosty nazywane „morszczynem”. Ze względu na dużą wrażliwość na zanieczyszczenia praktycznie wyginął. Na szczęście gatunek powoli się odradza i można go spotkać coraz częściej nad naszym morzem. Co oznacza że Bałtyk staje się coraz czystszy. W ciepłych morzach biowskaźnikami są gąbki.

Kolejnym „wrażliwcem” jest tzw. pająk topik. Wielkością przypominać może pająka krzyżaka. Jego odwłok wydaje się srebrny. Nie jest to jednak kolor ciała topika, a barwa powietrza, które pająk nosi na sobie, uwięzione między włoskami pokrywającymi jego ciało. Pod wodą stawia tez swoje sieci.

Biowskaźnikami są też różnego rodzaju ryby . Tylko w wodach bardzo czystych można spotkać nakrapianego pstrąga lub brzanę (ryba z wąsikami). Obecność Miętusów czy sielaw (to ryby mieszkające w głębinach) świadczy o dużej zawartości tlenu w głębinach wodnych.

Jest wiele gatunków które żyją tylko w czystych wodach, trzeba tylko chwile cierpliwości żeby je odnaleźć.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Woda w proszku czy to w ogóle możliwe?

Choć brzmi to trochę jak „czarna biel” to tak sucha woda istnieje.

Została ona wynaleziona przez Brytyjskich naukowców. Składa się ona w 95 % z wody płynnej otoczoną 5% powłoką krzemionkową. Oznacza to cząsteczka wody została uwięziona, co zapobiega łączeniu się jej w krople i zamianę substancji w płyn. Każde ziarenko przypomina konsystencją cukier puder.

Sucha woda ma wiele zastosowań, które mogą poprawić ludziom komfort życia i zdrowia. Wielu naukowców zgodnie twierdzi, że może odegrać decydującą rolę w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych i zapobieganiu zmianom klimatu.

Testy przeprowadzone przez naukowców wykazały, że „sucha woda” trzy razy lepiej od wody zwykłej pochłania dwutlenek węgla, (którego, jak wiadomo, mamy w atmosferze aż nadto) uniemożliwiając jego przedostawanie się do atmosfery. Świetnie łączy się też z metanem, więc w przyszłości może zostać opracowana technologia wykorzystania jej do zwiększenia jego potencjału energetycznego.

Innym pozytywnym aspektem jest fakt, że produkcja będzie mniej kosztowna. Dzięki powłoce z krzemionki toksyczne ciecze da się bezpieczniej przetransportować na większe odległości. Można również ją wykorzystać do magazynowania skroplonego gazu.

Badacze z Uniwersytetu w Liverpoolu wciąż szukają nowych zastosowań dla „suchej wody”.

Z tego wynika że woda nie musi być wcale mokra by być wodą.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

We wcześniejszym artykule napisaliśmy o mieszkańcach wód czystych, a czy wiemy co zamieszkuje brudne wody?

Przez setki lat rośliny i zwierzęta musiały nauczyć się dostosowywać do różnych warunków życia. Nic więc dziwnego, że niektóre z nich nauczyły się żyć w wodach niezbyt czystych.

Jednym z nich jest Rzęsa wodna. Z wyglądu przypomina maleńki zielony listek. Potrafi żyć nawet w zanieczyszczonej wodzie, a właściwie na niej. Gdy jest ich bardzo dużo pokrywają staw niczym zielony dywan.

Uwaga – można wtedy nie zauważyć, że pod spodem jest woda!

Kolejnym ciekawym gatunkiem są larwy niektórych much. W brudnych wodach gdzie ryby nie występują żyją one swobodnie. W wodach czystych są one przysmakiem dla ryb.

Rurecznik mułowy to robak, którego bliskimi kuzynami są dżdżownice i pijawki. Żyją w wodach bardzo zanieczyszczonych. Jest odporny na złe lub ubogie warunki tlenowe, a gdy tlenu w ogóle zabraknie potrafią przeżyć bez niego nawet 20 dni. Jest cały czerwony, dlatego gdy jest go dużo, dno zbiornika wodnego też wydaje się czerwone. Jest doskonałym pokarmem dla ryb akwariowych oraz doskonałym sposobem do podawania rybom leków. Wystarczy namoczyć go w witaminach i wrzucić do akwarium.

W wodach zanieczyszczonych mają się bardzo dobrze również liczne bakterie. Często wykorzystywane są one przez ludzi w oczyszczalniach ścieków gdzie usuwają zanieczyszczenia. One są najedzone, a my dostajemy czystą wodę.

Wcześniej pisaliśmy o mieszkańcach wód czystych, a czy wiemy co zamieszkuje brudne wody?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Największe głębiny oceanów zanieczyszczone plastikiem!!!

Plastik to przekleństwo współczesnych czasów. Każdego roku do mórz i oceanów trafiają miliony ton plastikowych śmieci. Stanowią ogromne zagrożenie dla morskich ekosystemów. Ale całkowite konsekwencje zanieczyszczenia wód plastikiem są nieprzewidywalne.

Szacuje się, że na powierzchni oceanów unosi się około 100 milionów ton plastiku. Nie jesteśmy w stanie całkowicie oczyścić z niego oceanów ale możemy podjąć środki zaradcze by zredukować jego dalszy napływ.

Choć najbardziej widocznym efektem zaśmiecania oceanów są tzw. „śmieciowe wyspy” to plastik jest też obecny na głębokościach poniżej 6 tys. metrów, gdzie tworzy ponad połowę dryfujących tam śmieci. Prawie wszystkie znalezione tam śmieci pochodziły z przedmiotów jednorazowego użytku. Przed zaśmieceniem nie uchroniło się nawet najgłębsze miejsce na Ziemi. Plastikowe śmieci znaleziono na głębokości 11 tys. metrów w Rowie Mariańskim.

Troje przyjaciół – Terry, Christina i Chris wynaleźli proste rozwiązanie: SeaVax, statek zasilany energią słoneczną, który w ciągu roku może wessać aż 22 tysiące ton tworzyw sztucznych. Wystarczyłoby kilka takich statków, aby w 10 lat usunąć z Pacyfiku całą tę olbrzymią plamę śmieci. SeaVax to przełomowy projekt: bezzałogowy statek, który wsysa pływające w oceanie drobiny plastiku.

To, ile śmieci trafia do środowiska zależy tylko od nas samych. Górę śmieci możemy zmniejszyć poprzez selektywną zbiórkę odpadów i recykling. Pamiętajmy, że wiele odpadów to surowce wtórne, a nie zwykłe śmieci. Plastik odzyskany z butelek może posłużyć między innymi do produkcji odzieży. Pomyślmy o środowisku i o swoim zdrowiu zanim poprosisz w sklepie o reklamówkę.